Уз велико проширење дестинација и наставак унапређења пословања, у 2019. остварен профит од 9,5 милиона евра
05 August 2020
- Нето добит у 2019. години 9,5 милиона евра
- Превезено 2,81 милиона путника
- Капацитет за превоз путника, исказан као производ расположивог броја седишта и укупно пређених километара (Аваилабле Сеат Километерс - АСК) повећан на 4,45 милијарди
- Нови рекорд чартер-саобраћаја – приходи већи за готово четвртину у односу на 2018. годину
- За годину дана отворене 23 нове дестинације, уз покретање саобраћаја са два нова аеродрома у Србији – Ниша и Краљева
Ер Србија је у 2019. години, уз наставак унапређења пословања током 2018. године, као и највеће до сада ширење мреже са укупно 23 нове дестинације, у шестој години пословања пријавила нето добит од 9,5 милиона евра.
Национална авио-компанија Републике Србије остварила је снажан раст у области чартер-саобраћаја где су иначе рекордни приходи из 2018. године повећани у 2019. за додатних 24,17 одсто, на 25,7 милиона евра. Поред тога, у 2019. години настављено је са растом прихода у области продаје додатних услуга, за 27,54 одсто у односу на 2018. годину.
Укупан број путника превезених у 2019. години износи 2,81 милиона. Крајем октобра прошле године, Ер Србија је прославила још један историјски тренутак и пожелела добродошлицу свом јубиларном 15-милионитом путнику за шест година пословања.
Капацитет за превоз путника, исказан као производ расположивог броја седишта и укупно пређених километара (Аваилабле Сеат Километерс - АСК) износи 4,45 милијарди, што представља повећање за 428 милиона, у односу на претходну годину.
Чартер бренд Авиолет обавио је у 2019. години рекордних 2.286 летова, од укупно 33.322 реализованих операција компаније.
"Раст свих оперативних показатеља у 2019. години, укључујући и финансијске резултате пословања, показује да је наставак примене мера за унапређивање и оптимизацију пословања из 2018. године дао позитивне резултате. Ер Србија настоји да се прилагођава и мења набоље, ефективно је реаговала да би искористила значајне могућности на тржишту, промовисала је одрживе пословне праксе и додатно учврстила свој статус лидера у региону," изјавио је Данкан Нејсмит, генерални директор Ер Србије.
Он је додао да је пандемија корона вируса, која је почела да негативно утиче на авио-компанију од марта ове године, највећа криза која је икада погодила ваздушни саобраћај. "Континуирано пратимо ситуацију и надамо се укидању ограничења путовања у догледно време, пошто смо онемогућени да нормално послујемо. Остајемо фокусирани на постепено повећавање интензитета операције где је то могуће, уз заштиту здравља путника и запослених," рекао је Нејсмит.
Током првих месеци 2020. године, Ер Србија је наставила са растом, па је тако и у јануару и у фебруару забележила за преко 20 одсто више путника, у поређењу са истим месецима претходне године. Од средине марта, услед пандемије корона вируса, прекинуто је обављање комерцијалног путничког авио-саобраћаја. Постепена обнова летова почела је од 21. маја и од тада се непрекидно прилагођава ограничењима у путовањима и забранама летења. У међувремену, Ер Србија наставља са развојем иновативних пројеката у интересу путника, пре свега са дигитализацијом и персонализацијом производа, у складу са дугорочном стратегијом и светским трендовима у авио-индустрији. Тако су само у јулу ове године покренути нова мобилна апликација Ер Србије, као и пројекти "Пропусница за лет" и "Кееп Боардинг".