Ер Србија остварила нето профит у 2016. усред променљивог конкурентског окружења
08 August 2017
- Српска национална авио-компанија забележила је нето профит од 0,9 милиона евра у 2016. години
- Укупни оперативни приходи порасли су за пет одсто на 320 милиона евра
- Приходи од код-шер споразума повећани су за 24 одсто на 26,7 милиона евра
- Значајан оперативни раст у 2016. години упркос изазовима у индустрији која се убрзано мења
Ер Србија, национална авио-компанија Републике Србије, остварила је у 2016. години нето профит – трећу годину заредом.
Ер Србија је забележила нето профит од 0,9 милиона евра у 2016, током које су покренути прекоокеански летови ка Њујорку, док је у флоту уведен први широкотрупни авион Ер Србије, ербас А330.
Укупни оперативни приходи достигли су 320 милиона евра у 2016, што представља раст на годишњем нивоу од пет одсто у односу на 2015. годину (305 милиона евра).
Ове резултате прати и пораст броја путника на 2,62 милиона (раст од 3 одсто) и раст укупног карго превоза, који је повећан на 4.913 тона (раст од 31 одсто).Годину је обележило увођење директних летова Ер Србије између Београда и Њујорка 23. јуна, који су поново повезали Србију и САД након паузе дуже од две деценије. Пре тог датума, последњи лет српске авио-компаније ка Северној Америци обављен је 1992. године.
Код-шер партнерства наставила су значајно да доприносе пословању и добрим резултатима Ер Србије у 2016. години, са 26,7 милиона евра, што представља повећање од 24 одсто у односу на 2015. годину (21,5 милиона евра).
Овоме су допринели нови код-шер споразуми, које је компанија потписала са авио-компанијама Ер Сејшелс и Монтенегро ерлајнс, што је довело до повећања укупног броја партнерстава на укупно 19, као и јачање постојећих код-шер споразума, посебно са компанијама Ерберлин и Етихад ервејз.
Генерални директор Ер Србије Дане Кондић рекао је: Задовољни смо што смо забележили нето профит од близу милион евра у 2016. години и поред значајних инвестиција у наше пословање. Ове године усмерени смо на јачање наших комерцијалних резултата, унапређење ефикасности нашег пословања, као и на контролу трошкова и стабилност биланса стања. Почетком 2017. прешли смо на Сабре систем за резервације и пријављивања на лет, који је омогућио Ер Србији да уведе нове персонализоване услуге и подстакне повећање прихода, пружајући истовремено значајан потенцијал за дигитализацију наших услуга. Недавно смо преуредили и нашу флоту ускотрупних авиона ербас А319 и А320 са 1.500 нових рекаро седишта, повећавши капацитет широм наше мреже летова на кратким линијама, а резултат тога је већа конкурентност Ер Србије. Конкурентско окружење се брзо мења, не само услед већег броја авио-компанија које лете ка нашем матичном аеродрому у Београду, већ и због већег броја алтернативних секундарних аеродрома у региону. Да бисмо осигурали постизање позитивних резултата и у будућности, морамо да наставимо да одговарамо захтевима тржишта и да се прилагођавамо у нашем пословању. С једне стране то значи да искористимо наше инвестиције у технологију да бисмо остварили приход и понудили путницима већи избор, док с друге стране истовремено послујемо успешније и ефикасније да бисмо смањили трошкове. Ми имамо јасне комерцијалне смернице и снажно смо усмерени на остваривање наших пословних циљева које су утврдили стратешки партнери, Влада Републике Србије и Етихад ервејз.
Синиша Мали, председник Надзорног одбора Ер Србије и градоначелник Београда, рекао је: Чињеница да је у 2016. години остварен нето профит велики је успех за Ер Србију, имајући у виду значајне инвестиције у флоту и мрежу компаније. Покретање дуголинијских летова широкотрупним авионом, као што је и Ер Србија учинила повезујући Београд са Њујорком прошле године, увек представља скуп подухват. Ова услуга је на располагању годину дана и већ има позитивне ефекте по Србију у смислу повећања броја туриста који долазе из САД и јачања наших пословних веза. Потражња за летовима Ер Србије наставља да бележи раст, тако да је прошле године 2,62 милиона путника летело ка и из Београда, доприносећи развоју туризма у Србији и српске економије уопште.
Кључни резултати у 2016. години:
- Покретањем редовне линије између Београда и Њујорка (JFK), Ер Србија је повезала Србију и САД после паузе од 24 године
- Флота је проширена на 21 летелицу уз долазак широкотрупног ербаса А330, највећег авиона којим управља авио-компанија са седиштем у Југоисточној Европи
- Уведене су четири нове регионалне линије, повезујући Београд са Охридом, Хамбургом, Кијевом и Санкт Петербургом и проширујући мрежу Ер Србије на 44 града у 2016. години
- Ер Србија уводи Elevate Play, бесплатну услугу за стриминг ТВ серија, филмова и музике путем Wi-Fi конекције током лета
- Sky Au Pair услуга је уведена на летовима ка Њујорку (JFK) у виду пружања помоћи породицама кроз бригу о деци